תוכן ופנאי

בלוקצ'יין – כל מה שאתה צריך לדעת על

בלוקצ'יין היא טכנולוגיה מהפכנית שיש לה פוטנציאל לחולל מהפכה בתעשיות ובתחומים רבים בחברה, מפיננסים ובנקאות ועד שירותי בריאות ולוגיסטיקה. אבל מהו בעצם בלוקצ'יין וכיצד ניתן להשתמש בו? מאמר זה יחקור את היסודות של בלוקצ'יין, היישומים הפוטנציאליים שלו וכמה מהיתרונות שלו על פני טכנולוגיות מסורתיות.

מה זה בלוקצ'יין?

טכנולוגיית בלוקצ'יין היא בעצם ספר חשבונות פתוח ודיגיטלי או מסד נתונים המאחסן מידע על עסקאות בסביבה מאובטחת. זה עובד על ידי יצירת שרשרת כרונולוגית של בלוקים, שכל אחד מהם מכיל חותמת זמן, נתוני עסקאות ו-hash קריפטוגרפי (מזהה ייחודי) לכל בלוק. ככל שמתווספים בלוקים חדשים לשרשרת הקיימת, קשה יותר לשנות או לשנות אותם. זה הופך את הבלוקצ'יין לאבטח מטבעו מכיוון שלא ניתן לשנות או להתפשר בקלות על הנתונים שלו.

איך עובד בלוקצ'יין?

הדרך הבסיסית ביותר להבין איך בלוקצ'יין עובד היא לחשוב על זה כעל מערכת מסד נתונים מבוזרת שבה רשומות מאוחסנות על פני מספר צמתי מחשב ולא על שרת מרכזי אחד. כל צומת מחזיק עותק זהה של מסד הנתונים כך שאם יבוצעו שינויים, הם יבואו לידי ביטוי בכל העותקים של מסד הנתונים בכל הצמתים. בנוסף, פעילויות שמירת הרשומות של כל צומת מנוטרות כל הזמן על ידי צמתים אחרים ברשת באמצעות קריפטוגרפיה, מה שמבטיח שכל שינוי או הוספה שבוצעו אינם סותרים את הרשומות שהוגשו בעבר. באופן זה, כל העסקאות בין שני צדדים נותרות בלתי ניתנות לשינוי וניתנות לאימות מבלי להידרש לשום סמכות או אמון של צד שלישי ביניהם.

יישומים פוטנציאליים של בלוקצ'יין

מכיוון שטכנולוגיית הבלוקצ'יין מאפשרת שמירת תיעוד מאובטחת מבלי להסתמך על משתמשים בודדים או מתווכים כגון בנקים, יש לה יישומים פוטנציאליים עצומים בתעשיות רבות. דוגמה אחת היא בתחום הבנקאות והפיננסים, שבהם בלוקצ'יין עשוי לעזור להגביר את השקיפות על ידי הקלטת עסקאות פיננסיות עמית לעמית בצורה מאובטחת ומהירה בזמן אמת – דבר שחסר למערכות הנוכחיות עקב הסתמכותן על מתווכים כגון מעבדי תשלומים של צד שלישי כמו PayPal. או העברות בנקאיות שלוקח מספר ימים לסלק את הכספים. 

יתרה מכך, מאחר שהנתונים המאוחסנים במערכת בלוקצ'יין אינם ניתנים להשחית בשל אופיו המבוזר (כלומר, אף צומת אחד לא מחזיק בו שליטה), מוסדות פיננסיים יכולים לבטל סיכונים הקשורים בהפרת חובותיהם של צדדים נגדיים וכן להפחית עלויות הכרוכות באימות האותנטיות. של מסמכים במהלך עסקאות כמו הסכמי הלוואה או שטרי רכוש בעת קנייה ומכירה של נכסים דיגיטלית באמצעות חוזים חכמים (תוכנות שתוכננו במיוחד למטרה זו).

תחום יישום נוסף שבו בלוקצ'יין יכול להוכיח שימוש הוא שירותי בריאות; ההיסטוריה הרפואית של החולים יכולה להיות מאוחסנת בבטחה בפנקסים מבוזרים, כאשר רק לרופאים ספציפיים תהיה גישה בהתאם לצרכיהם – ובכך למזער הונאה תוך מתן נגישות רבה יותר לנתוני המטופלים למקרה שמשהו ישתבש במהלך הליכי טיפול או בעת מחקר תרופות למחלות. יתרה מזאת, חידושים כמו "גלולות חכמות" – גלולות המוטבעות בשבבים אלקטרוניים – יכולים גם להפיק תועלת מהשימוש בבלוקצ'יין על ידי שליחת מידע על בליעה ישירות לרשומות המטופלים, כדי להבטיח שימוש אחראי בתרופות מרשם!

כמו כן שחקני תעשיית הרכב ככל הנראה ייהנו מטכנולוגיית הבלוקצ'יין: יצרני רכב יוכלו לחסוך כסף באמצעות שיפור ניהול שרשרת האספקה; נהגים/נוסעים ייהנו מבקרת גישה/שימוש טובה יותר; סוכנויות יכולות להשתמש בחוזים חכמים למכירות ותיקוני רכב; חברות הביטוח יכולות לייעל את הטיפול בתביעות; חברות השכרת רכב יכלו לעקוב אחר שימוש ותהליכי אימות ביתר ביטחון; וכו'… הכל הודות לאבטחה ודיוק מוגברים הניתנים על ידי מערכות משולבות מבוססות DLT!

לבסוף ממשלות ברחבי העולם בחנו דרכים שבהן הן יכולות למנף גם את הטכנולוגיה הזו – במטרה להגביר את השקיפות תוך הפחתת הבירוקרטיה בעת הגשת החזרי מס מפחיתה הונאות מסמכים מעקב אחר הוצאות ציבוריות וכו'… לכל התחומים הללו, בין היתר, יש פוטנציאל גדול בהינתן מסגרות יישום נכונות & הגדרות!

יתרונות השימוש בטכנולוגיית בלוקצ'יין

יתרון מרכזי אחד של שימוש בטכנולוגיית בלוקצ'יין הוא היכולת שלו לספק פרטיות תוך שמירה על שקיפות – דבר שמסדי נתונים מסורתיים נכשלים בו לעתים קרובות מכיוון שהם בדרך כלל דורשים חשיפת מידע פרטי (כגון סיסמאות) על מנת שמשתמשים/משתתפים בעסקה יוכלו לגשת אליהם. 

יתרה מכך, עסקאות שנרשמו בבלוקצ'יין לא ניתנות לשינוי (כפי שהוזכר קודם); ובכך לבטל מתווכים כגון בנקים שלעיתים עלולים לחלוף ימים אם לא שבועות לפני אישור תשלומים שבוצעו בין צדדים – מה שהופך את הפעולות הפיננסיות למהירה וזולה יותר מסביב! יתר על כן, מכיוון שיש רק גרסה משותפת אחת מחוץ לפנקס החשבונות, כלומר הנתונים לא ילכו לאיבוד גם אם השרתים ייפלו עקב אסונות טבעיים התקפות סייבר וכו'… 

כתוצאה מכך בסך הכל חיסכון בעלויות ודיוק טוב יותר בהשוואה למערכות מדור קודם! אחרון חביב ארגונים גדולים יכולים ליהנות מעלויות תפעול מופחתות עקב ביזור מכיוון שאין צורך ברשתות תחזוקה של צוותי תחזוקה של שרתים מרכזיים וכו'… שלעיתים עלולים לחרוג ממיליונים אם לא מיליארדים בשנה!

רוצים לדעת עוד? מוזמנים לבקר באתר של קריפטו מאסטר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

הצטרפו לניוזטלר שלנו!

עומריק לוגו

קבלו עדכונים בכל פעם שכתבה חדשה עולה לאתר 

עכבו אחרינו ברשתות החברתיות!

הגלריה שלנו

Newsletter

הצטרפו אלינו בחינם וקבלו עדכונים כל הזמן!

דילוג לתוכן